Elena Kubičková
Projekty

 Indická klasická hudba - esrádž a tabla 
 Indická klasická hudba - esrádž sólo 
 Damaru - klasický tanec kathak a indická hudba 
 Jugalbandi - sitár + esrádž 
 Stručný úvod do klasické hudby 

Elena Kubičková – esrádž

V sólovém koncertě zazní rágy v podobě álápu, tradiční formy, v níž se postupně představují tóny dané rágy, rozvíjejí melodické linky a závěrem uplatňují virtuózní hráčské schopnosti. Zejména začátek álápu má kontemplativní ráz, sólistka i posluchači jsou účastníky hudební meditace.
Dle přání pořadatelů lze koncert uvést názorným vysvětlením základních principů indické rágy.


Elena Kubičková

Elena KubičkováVystudovala klasické housle, hrála v komorním smyčcovém orchestru. V severoindické klasické hudbě se vzdělávala pod vedením houslisty a muzikologa prof. Dr. Smarajita Chakravortyho, v Indii studovala ve Váránasí u Dr. V. Balaji, zpěváka a houslisty, profesora Benaras Hindu University, a u Dr. Jibendry Narayana Goswami (1. cena v celoindické soutěži ve hře na sitár, Sangeet Academy 1995). Na esrádž hraje od roku 1990, v současnosti je jedinou hudebnicí v ČR zabývající se přednesem rág v čistě klasických formách. Spolu s dalšími hudebníky vydala několik alb, z nichž některá byla využita jako filmová hudba, např. k třídílnému filmu Igora Chauna "Cesta do Indie". Účinkovala na mnoha festivalech, také v Polsku, na Slovensku a (se skupinou Damaru) na mezinárodním hudebním festivalu v italské Ferraře. Spolupracuje s tablisty Tomášem Reindlem a Fabricem Michelem. Spolu s indickými mistry (Dr. J. N. Goswami – sitár, Mani Shankar Tripathi – tabla) vystoupila mimo jiné na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl 2006, v rámci FOK v kostele sv. Šimona a Judy. Koncertuje s programem severoindických rág, přednáší o indické hudbě (HAMU, JAMU). Podílela se na tanečně-hudebním projektu Damaru, založeném na klasickém indickém tanci khatak, indických rágách a dalších hudebních a scénických prvcích. Album indických rág, které nahrála s tablistou Tomášem Reindlem, bylo oceněno časopisem Harmonie nejvyšším počtem bodů. Na stanici Vltava v Českém rozhlase připravovala patnáct let pravidelné noční pořady s indickou klasickou hudbou. Podmanivý zvuk esrádže a schopnost pohotově improvizovat (improvizace je velmi důležitou složkou při přednesu rág) neváhá využít ve spolupráci s dalšími hudebníky ve fúzních projektech, např. s houslistou Lukášem Kutou.

Esrádž je tradiční indický smyčcový nástroj. Má devatenáct strun, z toho čtyři jsou hlavní, další slouží jako struny rezonanční.

Indická klasická hudba , neboli hudba rág, původně dvorská hudba aristokratických sídel v Indii, je založena na sofistikovaném systému rág, melodických vzorců, a tál, vzorců rytmických. Severoindická větev indické klasiky je artificiální žánr modální hudby, který má nepřetržitou tradici od středověku, je však stále živý a stále kultivován. Erudovaným interpretům umožňuje uplatnit vlastní invenci v řízených improvizacích.