Elena Kubičková
Projekty

 Indická klasická hudba - esrádž a tabla 
 Indická klasická hudba - esrádž sólo 
 Damaru - klasický tanec kathak a indická hudba 
 Jugalbandi - sitár + esrádž 
 Stručný úvod do klasické hudby 
Dr. Jibendra N. Goswami - sitár
Elena Kubičková - esraj
Mani Shankar Tripathi - tabla

Jugalbandi (duo) drnkacího a smyčcového indického nástroje

maestro sitáru Dr. Jibendra Narayan Goswami

Dr. Jibendra Narayan Goswami Mistr sitáru Dr. Džibendra Nárájan Gosvámí se narodil v roce 1959 v rodině hudebníků ve svatém městě Váránasí. Indickou klasickou hudbu začal studovat nejprve se svým starším bratrem Šrí N. Gosvámím, mezinárodně renomovaným hráčem na sitár a surbahár. Později absolvoval studium instrumentální hudby na Benaras Hindu University a dosáhl ve svém oboru doktorátu. Jak je u indických umělců zvykem, stále je ve spojení se svým guruem, maestrem stáru a surbaháru Šrí Sudžátem Khánem, synem jednoho z největších sitáristů v historii indické klasiky, Ustada Vilájata Khána. Pod jeho vedením zdokonaluje svou techniku v duchu melodických a estetických tradic této významné instrumentální školy. Se svým guruem také společně vystupuje.
Dr. Gosvámí působí jako pedagog na prestižní Music Vasanta College (Krishna Murty Foundation, India) ve Váránasí. Od roku 1995 je stálým umělcem All India Radio. V roce 1995 také vyhrál první cenu v celostátní indické soutěži „Sangeet Academy Competition“. Přednášel a vedl workshopy na univerzitách ve Španělsku (Valladolid), v Izraeli, na Benaras Hindu University (Indie).
Pravidelně vystupuje v Indii i v Evropě (Německo, Belgie, Francie, Finsko, Španělsko, Česká republika atp.), koncertoval také v Izraeli, v roce 2006 vystoupil v džugalbandi (duu) s Elenou Kubičkovou (esrádž) na mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl. Pod záštitou FOK hrál v roce 2004 a 2006 indickou klasickou hudbu za doprovodu tablisty Mani Shankara v kostele sv. Šimona a Judy v Praze (v roce 2006 v duu s E. Kubičkovou).

Mani Shankar Tripathi - tabla

Pochází rovněž z Váránasí. Na tabla začal hrát ve věku šesti let pod vedením otce, aby pokračoval v rodinné tradici. Jeho pozdějším učitelem byl slavný tablista váránaské gharány, Pandit Ašutóš Bhattačarja, s nímž spolupracuje v posledních dvaceti letech stále. Mani Šankar patří ke stálým umělcům All India Radio, s úspěchem koncertuje v Indii i v zahraničí.


Elena Kubičková

Elena KubičkováVystudovala klasické housle u prof. Pražské konzervatoře Gity Morenové, hrála v komorním smyčcovém orchestru. V severoindické klasické hudbě se vzdělávala pod vedením houslisty a muzikologa prof. Dr. Smarajita Chakravortyho, v Indii studovala ve Váránasí u Dr. V. Balaji, zpěváka a houslisty, profesora Benaras Hindu University, a u Dr. Jibendra Narayan Goswami (1. cena v celoindické soutěži ve hře na sitár, Sangeet Academy 1995). Na esrádž hraje od roku 1990. Spolu s dalšími hudebníky vydala několik alb, z nichž některá byla využita jako filmová hudba, např. k třídílnému filmu Igora Chauna "Cesta do Indie". Účinkovala na mnoha festivalech (Boskovice, Frýdek-Místek, Týden pro Broumovsko, Alternativa (divadlo Archa), Hudební festival Vysočina, Febiofest, Jeden svět, Hudební večery ve Španělské synagoze, Loď tajemství bratří Formanů apod., také v Polsku, na Slovensku a v roce 2004 (se skupinou Damaru) na mezinárodním hudebním festivalu v italské Ferraře. Spolupracuje s tablistou Tomášem Reindlem, s kanadským sitáristou Edwardem Powellem. Spolu s indickými mistry (Dr. J. N. Goswami – sitár, Mani Shankar Tripathi – tabla) vystoupila mimo jiné na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl 2006, v rámci FOK v kostele sv. Šimona a Judy. Koncertuje s programem severoindických rág po celé České republice, přednáší o indické hudbě (HAMU, JAMU). Od roku 2002 se podílí na tanečně-hudebním projektu DAMARU, založeném na klasickém indickém tanci khatak, indických rágách a dalších hudebních a scénických prvcích. Album indických rág, které nahrála s T. Reindlem, bylo oceněno časopisem Harmonie nejvyšším počtem bodů. Na stanici Vltava v Českém rozhlase připravuje už několik let pravidelné noční pořady s indickou klasickou hudbou.